Παρασκευή 10 Οκτωβρίου 2003, ώρα 20.00, Ξενοδοχείο Corfu Palace

Κέρκυρα, 9 Οκτωβρίου 2003
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Την πρώτη τους επίσημη εμφάνιση στο διαδίκτυο θα κάνουν αύριο Παρασκευή 10 Οκτωβρίου 2003, στις 8.00 μ.μ, οι σελίδες του Τμήματος Κέρκυρας του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας, σε ειδική εκδήλωση που οργανώνεται για το σκοπό αυτό στη συνεδριακή αίθουσα «Διονύσιος Σολωμός» του Ξενοδοχείου Corfu Palace, με προσκεκλημένους όλους τους διπλωματούχους μηχανικούς και εκπροσώπους της τοπικής κοινωνίας.

Το ΤΕΕ Κέρκυρας, με τη δημιουργία του ιστότοπου αυτού, στοχεύει στην έγκυρη και αξιόπιστη ηλεκτρονική προβολή του, στην on-line παροχή χρήσιμων υπηρεσιών και στην ενημέρωση των διπλωματούχων μηχανικών μελών του ΤΕΕ, των υπηρεσιών αλλά κάθε άλλου ενδιαφερόμενου.

Στην ίδια εκδήλωση, θα παρουσιαστεί και η εφαρμογή «Σύστημα Διαχείρισης των Πολεοδομικών Παραμέτρων της Κέρκυρας», μια σημαντική πρωτοβουλία του Επιμελητηρίου, που συγκεντρώνει για πρώτη φορά, ταξινομεί και προσφέρει ηλεκτρονικά στους μηχανικούς και τις αρμόδιες Υπηρεσίες– και όχι μόνο – το σύνολο των υφιστάμενων για το Νομό πολεοδομικών πληροφοριών.

Η εφαρμογή αυτή, που στο εξής θα αποκαλείται "Κέρκυρα - Όροι δόμησης και αρτιότητας", αναπτύχθηκε στα πλαίσια μελέτης που εκπόνησε Ομάδα Εργασίας του Τμήματος. Αντικείμενο της μελέτης ήταν η δημιουργία, σε δομημένες βάσεις πληροφοριών και σε περιβάλλον GIS (Geographic Information System - Γεωγραφικά Συστήματα Πληροφοριών), ενιαίου ψηφιακoύ υπόβαθρου του σχεδίου πόλης της Κέρκυρας, των οριοθετημένων οικισμών, του χαρακτηρισμένου οδικού δικτύου του Νομού και η διαχείριση όλων των πολεοδομικών παραμέτρων που τα συνοδεύουν.

Η εφαρμογή αναπτύχθηκε με τέτοιο τρόπο ώστε να χρησιμοποιούνται οι δυνατότητες που προσφέρει η τεχνολογία των Γεωγραφικών Συστημάτων Πληροφοριών χωρίς να απαιτούν- ται ιδιαίτερες δεξιότητες από τους χρήστες. Μπορεί δε να χρησιμοποιηθεί αυτόνομα σε ένα

τυπικό υπολογιστή με Windows 98/2000/XP, χωρίς την ανάγκη χρήσης πρόσθετων προγραμμάτων.

Όλα τα δεδομένα (Γεωγραφικές Βάσεις Δεδομένων, Αποφάσεις Οριοθέτησης Οικισμών, κ.λπ), το πρόγραμμα καθώς και η εφαρμογή εγκατάστασης θα δοθούν στους χρήστες σε ψηφιακή μορφή, ενώ οι νέες ενημερώσεις [updates] θα γίνονται μέσω του δικτυακού τόπου του Τμήματος, στη διεύθυνση http://www.teekerk.gr/.

Τέλος, η Διοίκηση του ΤΕΕ Κέρκυρας, θα εκφράσει στους νέους φοιτητές των Πολυτεχνείων και Πολυτεχνικών Σχολών, τους αυριανούς μηχανικούς, τα συγχαρητήριά της για την επιτυχία τους στις πρόσφατες εξετάσεις και θα τους απευθύνει ευχές για το νέο τους ξεκίνημα.

ΑΠΟ ΤΟ ΤΚ/ΤΕΕ